V Konferencja Techniczna – 27-28 sierpnia 2019 r., Kielce
Konferencja Techniczna organizowana przez Polską Izbę Konstrukcji Stalowych odbywa się już od pięciu lat. Tematyka tych merytorycznych spotkań od samego początku jest mocno związana z najważniejszymi dla naszej branży zagadnieniami – innowacyjnością w produkcji i montażu konstrukcji stalowych, zabezpieczeniami antykorozyjnymi oraz nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w budownictwie. W tym roku Konferencja Techniczna została w całości poświęcona połączeniom w konstrukcjach stalowych – zarówno spawanym jak i śrubowym.
V Konferencję Techniczną otworzyła 27 sierpnia dr inż. Wioleta Barcewicz, reprezentująca Politechnikę Warszawską. Dr inż. Wioleta Barcewicz, jako Członek Rady Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych opracowała merytoryczną część programu Konferencji i przez cały czas jej trwania pełniła rolę moderatora wydarzenia.
Marketing i rozrywka
Zgodnie z wypracowaną formułą i oczekiwaniami uczestników, pierwszego dnia Konferencji odbył się blok prezentacji marketingowych, dający okazję do zaprezentowania swojej oferty zainteresowanym firmom. Z tej szansy skorzystało w tym roku 9 przedsiębiorstw:
- KOELNER RAWLPLUG IP sp. z o.o.
- STIGO sp. z o.o.
- ASMET sp. z o.o. sp. k.
- MTA Engineering sp. z o.o.
- EUROBOLT sp. j.
- SETMIL sp. z o.o.
- Smart Work sp. z o.o.
- BUDUJ ZE STALI
- AEP – Ajan Engineering Polska sp. j.
Pod koniec pierwszego dnia Konferencji głos zabrał Dyrektor Generalny PIKS Karol Heidrich, który podkreślił, że w tematyce połączeń konstrukcji stalowych wciąż jest dużo do powiedzenia, a potencjał tego segmentu rynku jest bardzo duży. Następnie Karol Heidrich zaprosił wszystkich uczestników Konferencji na wieczorne spotkanie, które tradycyjnie stanowiło okazję do zawiązania nowych kontaktów biznesowych w mniej formalnej atmosferze.
Drugi Dzień Konferencji rozpoczął się już o godzinie 9:00 – dr inż. Wioletę Barcewicz wspomógł w pełnieniu obowiązków moderatora Grzegorz Łaguna – prezenter i dziennikarz znany m.in. z portalu wp.pl oraz telewizyjnej Superstacji. Podkreślił on, że na tego typu wydarzeniach ważna jest obecność przedstawicieli największych firm branżowych, wskazując tym samym m.in. uczestniczącego w Konferencji Andrzeja Hojnę – Prezesa Zarządu MOSTOSTALU SIEDLCE sp. z o.o. oraz Wiceprezesa PIKS. Grzegorz Łaguna podkreślił, że to przedsiębiorcy “wypracowują” w dużej mierze PKB, a ich aktywność ma znaczący wpływ na rozwój gospodarki tak krajowej jak i ogólnoświatowej.
Merytorycznie o połączeniach
Merytoryczna część Konferencji Technicznej została podzielona na dwie sesje. Pierwszą, związaną z połączeniami spawanymi otworzyło wystąpienie dr inż. Wiolety Barcewicz, która wyczerpująco opowiedziała o stanie normalizacji w tym zakresie. Następnie Mirosława Wiśniewska, reprezentująca firmę METALBARK sp. z o.o. sp. k. poruszyła temat wykonawstwa połączeń spawanych na przykładzie realizacji parkingów wielopoziomowych. Warto w tymi miejscu podkreślić, że bydgoski METALBARK specjalizuje się w tego typu obiektach nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie – w prezentacji wskazane zostały m.in. przykłady parkingów funkcjonujących w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.
Ważną, z punktu widzenia nie tylko przedsiębiorców, ale nas wszystkich prezentację wygłosił następnie dr inż. Marek St. Węglowski z Instytutu Spawalnictwa. Prelegent opowiedział o dziejącej się na naszych oczach rewolucji przemysłowej 4.0. Co ciekawe, w Polsce trend ten wciąż jest stosunkowo mało znany – wg badań Smart Industry Polska prawie ¾ ankietowanych nie słyszało wcześniej o optymalizacji procesów produkcyjnych pod szyldem inteligentnych przedsiębiorstw, a 90% nie zna pojęcia Przemysłu 4.0. To o tyle zaskakujące, że z elementów składających się na Przemysł 4.0 korzystamy na co dzień – są one obecne w samochodach, urządzeniach typu smartwatch, smartphone’ach, a ostatnio nawet sprzętach AGD, które stanowią wyposażenie coraz modniejszych tzw. inteligentnych domów. Prelegent podkreślił, że Przemysł 4.0 pozwolił na zwiększenie produktywności o 15-25%, przy jednoczesnym zredukowaniu czasu przestoju maszyn i zmniejszeniu kosztów magazynowania oraz skróceniu wprowadzania nowego produktu na rynek. Od Przemysłu 4.0 nie ma odwrotu, a za rogiem czeka już kolejna rewolucja przemysłowa, która doprowadzi do współpracy ludzi i maszyn na zupełnie nowym poziomie.
Wystąpienie to uzupełnił Piotr Muzioł z firmy WeldinGo sp. z o.o., który opowiedział o zarządzaniu spawaniem z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego.
Druga sesja Konferencji, poświęcona łączeniom śrubowym również została rozpoczęta przez dr inż. Wioletę Barcewicz, która wróciła do tematyki normalizacji. Następnie dużo powiedziano o nowoczesnym oprogramowaniu komputerowym służącym do projektowania tego typu połączeń – najpierw Adam Machowiak z firmy STRENCO pokazał jak w praktyce wygląda korzystanie z programu CONSTEEL, a chwilę potem Sławomir Woźniak, reprezentujący poznański CONSTRUSOFT sp. z o.o. opowiedział o CBFEM – nowoczesnej metodzie projektowania połączeń stalowych na przykładzie współpracy IDEA StatiCa oraz Tekla Structures.
W ostatniej część Konferencji odbyły się jeszcze trzy wystąpienia – Małgorzata Rożyńska-Woźniak z firmy LOGIS sp. z o.o. poruszyła tematykę innowacji w łańcuchu dostaw elementów złącznych (prezentacja ta powstała we współpracy z firmą ŚRUBENA UNIA sp. z o.o.)., Paweł Kawecki z Biura Inżynierskiego MOSTOSTAL sp. z o.o. przedstawił wyniki badań doświadczalnych i modelowania wielośrubowych połączeń konstrukcji stalowych, a Artur Niewiadomski, Prezes Zarządu TRASKO-STAL sp. z o.o. opowiedział o montażu konstrukcji stalowej i realizacji śrubowych styków montażowych na budowie.
Konferencja Techniczna zakończyła się praktycznym konkursem – uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać zadanie problemowe przygotowane przez dr inż. Wioletę Barcewicz. Wśród osób, które przedstawiły poprawne rozwiązanie rozlosowane zostały cenne nagrody:
- Pan Bálint Vaszilievits-Sömjén (CONSTEEL) odebrał ładowarkę indukcyjną SAMSUNG;
- Pan Marcin Walenda (Design Construction Studio s.c.) odebrał głośnik bluetooth JBL;
- Pan Artur Niewiadomski (TRASKO-STAL sp. z o.o.) odebrał smartwatch HUAWEI.
Następnie uczestnicy wzięli udział we wspólnym obiedzie, po którym V Konferencja Techniczna się zakończyła.
Dziękujemy Pani dr inż. Wioletcie Barcewicz za przygotowanie programu Konferencji oraz prowadzenie wydarzenia. Panu Grzegorzowi Łagunie dziękujemy za pomoc w pełnieniu funkcji moderatora Konferencji.
Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom dziękujemy za udział w wydarzeniu!