Polska Izba Konstrukcji Stalowych

Podstawowym celem działania PIKS jest promocja, reprezentacja oraz ochrona interesów i kształtowanie pozytywnego wizerunku firm członkowskich Izby.

  • English
  • Polski

Najnowsze informacje z rynku surowcowego i walutowego

Metale kolorowe

Oczekuje się, że Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej, takie jak Tajlandia i Wietnam, będą napędzać wzrost zużycia miedzi do 2030 r. w związku ze spowolnieniem wzrostu w Chinach. Azja Południowo-Wschodnia i Indie łącznie będą prawdopodobnie odpowiadać za 20% światowego wzrostu popytu na miedź rafinowaną w latach 2023–2028 i mogą odpowiadać za 60% długoterminowego wzrostu popytu na miedź.

Waluta

Złoty osiągnął 16 listopada 2023 r. nowe rekordy. Główny wątek pozostaje niezmienny – rynkom podobają się pozytywne nastroje po wyborach i zmiana cyklu obniżek banku centralnego. EUR/PLN dotknął wczoraj 4,365, po czym nieco powrócił w górę. Krzywa na stopach procentowych, która wycenia przyszłe stawki nie uległa zmianie. Rynek w dalszym ciągu zbytnio optymistycznie wycenia obniżki stóp procentowych i tylko krótki ruch w górę spowoduje spadek EUR/PLN.  

Wszelkie dane z Polski są obarczone dużym błędem. Perspektywy inflacji są wyjątkowo niepewne ze względu na brak ostatecznej decyzji w sprawie zerowej stawki VAT na żywność i środków wsparcia na rynku energii, a także decyzji w sprawie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Na podstawie wcześniejszych deklaracji przedstawicieli przyszłej koalicji rządowej,  od 1 stycznia 2024 r. zostanie podniesiona stawka VAT na żywność, a ceny prądu zostaną zamrożone do połowy przyszłego roku. W takim scenariuszu średnioroczna inflacja CPI w 2024 roku mogłaby wynieść nawet 6%, nie pozostawiając miejsca na obniżki stóp procentowych

Kurs EUR/USD odnotował krótkotrwały wzrost. Agencja Moody’s przyznała ostatnio rating Włochom o jeden stopień powyżej najniższego i z negatywną perspektywą. Cześć analityków uważa, że Moody’s nie obniży Włochom ratingu do najniższego poziomu, ponieważ nie chce, aby była postrzegana jako inicjująca zamieszanie na europejskich rynkach obligacji rządowych.

Stal

Najnowsze dane Chińskiego Stowarzyszenia Żelaza i Stali (CISA) pokazują, że zapasy stali w głównych chińskich hutach wzrosły na początku listopada do 14,7 mln ton, co oznacza wzrost o 6,7% w porównaniu z końcem października. Tymczasem produkcja stali surowej w głównych hutach wzrosła o 2,4% od końca października do 1,97 mln ton dziennie na początku listopada, ponieważ niektóre huty zwiększyły produkcję w tym miesiącu w związku z poprawą marży zysku i rosnącymi cenami stali.

Niewielkie wzrosty cen są kontynuowane dzięki powolnemu uzupełnianiu magazynów czy mniejszą podaż. Pojawiają się zamówienia na 1Q 24. Realny popyt na stal w Europie jest nadal raczej niski, zatem obecna tendencja wzrostowa może nie zostać utrzymana do pierwszego kwartału 2024 r. Wg Kallanish czynnikami wspierającymi wzrost cen są m.in. wyższe ceny w Chinach, presja kosztowa w obliczu wysokiej energii i cen złomu, pozytywne nastroje w USA i podwyżki cen w UE oraz brak agresywnej konkurencji ze strony Afryki Północnej.

Opracowanie: Łukasz Lasota, Lasota Solutions