Polska Izba Konstrukcji Stalowych

Podstawowym celem działania PIKS jest promocja, reprezentacja oraz ochrona interesów i kształtowanie pozytywnego wizerunku firm członkowskich Izby.

  • English
  • Polski

Nowe inicjatywy Koła Naukowego Młodych Mostowców MOST WANTED z Politechniki Gdańskiej

Zrzeszające studentów Politechniki Gdańskiej Koło Naukowe Młodych Mostowców MOST WANTED zostało utworzone w listopadzie 2014 roku. Inicjatywa utworzenia Koła wynikała z chęci pogłębiania i rozwijania zainteresowań związanych z budownictwem mostowym. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszli pracownicy Katedry Dróg Szynowych i Mostów Politechniki Gdańskiej, którzy wspierając wszelkie inicjatywy, umożliwili współudział w przeprowadzanych badaniach naukowych, otwierając tym samym przed członkami Koła możliwość poznania strony praktycznej tej dziedziny inżynierii. Opiekunem naukowym koła jest dr inż. Anna Banaś.

Główną inicjatywą Kołs przeznaczoną dla wszystkich studentów z całego kraju,  jest konkurs „Most 3D Wanted”. To pierwsze na świecie i w Polsce tego typu wydarzenie, polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu mostów drukowanych w  technologii 3D. Niesie ono za sobą ciekawe doświadczenia zarówno dla drużyn biorących w nim udział, jak i dla świata nauki i techniki – stanowi ciekawe połączenie stosowania nowoczesnych technologii informatycznych (wydruk 3D) z wiedzą inżynierską z zakresu budownictwa. Biorąc pod uwagę wcześniejsze edycje, jest to niewątpliwie warte uwagi wydarzenie w środowisku inżynierii lądowej. Konkurs połączony jest z seminarium, na którym można wysłuchać referatów dotyczących interesujących, aktualnych realizacji budowlanych, technologii BIM oraz poszerzyć wiedzę o druku 3D. Zeszłoroczne seminarium zgromadziło aż 130 uczestników.

Drugą flagową inicjatywą Kołs jest konkurs fotograficzny „Most  światłem malowany”. W 2017 roku odbyła się już jego trzecia edycja. Co roku  najlepsze zdjęcia wydawane są w albumie pokonkursowym. Jest to wydarzenie ogólnopolskie i w tym roku, po raz pierwszy konkurs posiada dwie kategorie – pierwszą, przeznaczoną wyłącznie dla studentów oraz drugą, kategorię open, przeznaczoną dla wszystkich, bez ograniczeń, którzy kochają na fotografiach uwieczniać obiekty mostowe oraz są zainteresowani wzięciem udziału w naszym konkursie. Dodatkowo w tym roku,  planujemy utworzyć specjalną kategorię wyróżnienia przy wręczaniu nagród, która zostanie zaproponowana i uhonorowana przez jednego z naszych sponsorów.

Miło nam poinformować, że Polska Izba Konstrukcji Stalowych patronuje inicjatywom Koła. Tym samym serdecznie zapraszamy do śledzenia aktywności MOST WANTED!