Polska Izba Konstrukcji Stalowych

Podstawowym celem działania PIKS jest promocja, reprezentacja oraz ochrona interesów i kształtowanie pozytywnego wizerunku firm członkowskich Izby.

  • English
  • Polski

Nowe perspektywy promocji polskich konstrukcji stalowych na arenie międzynarodowej – artykuł Krzysztofa Ostrowskiego, Prezesa Zarządu firmy MTA Engineering sp. z o.o.

ECCS – Nowe perspektywy promocji polskich konstrukcji stalowych na arenie międzynarodowej.

We wrześniu 2017 roku, Europejska Konwencja Konstrukcji Stalowych (ang. European Convention for Constructional Steelwork, ECCS) zorganizowała ceremonię rozdania nagród European Steel Design Awards 2017. Wydarzenie to miało miejsce w Kopenhadze, przy okazji organizacji 8-ej międzynarodowej konferencji konstrukcji stalowych i zespolonych Eurosteel 2017. Na podstawie wnikliwej analizy jaka została dokonana przez ekspertów z całej Europy wchodzących w skład jury, wyróżniono 11 projektów nominowanych do przyznania nagrody. Po raz pierwszy w edycji konkursu, publiczność miała możliwość bezpośredniego wyboru zwycięzcy nagrody publiczności za pośrednictwem strony internetowej ECCS-u na Facebooku. Dzięki zaangażowaniu członków ECCS w głosowaniu wzięło udział ponad 250 000 osób.

Promocja konstrukcji stalowych

Promocja konstrukcji stalowych w branży budowlanej jest podstawową formą działalności wpisanej w statutowe cele komitetu ECCS-u, jedynej europejskiej organizacji skupiającej specjalistów branży stalowej oraz świata nauki, zharmonizowanej z międzynarodową siecią przedstawicieli branży budowlanej, producentów stali i centrów technicznych. Tak zdefiniowane relacje biznesowe pomagają firmom osiągać długoterminowe podnoszenie wyników finansowych oraz progresywny wzrost potencjału rozwojowego prowadzonych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele izb krajowych wytwórców konstrukcji stalowych reprezentujących swoje kraje w komitecie ECCS, są żywo zainteresowani uczestnictwem w konkursach inicjowanych przez tą organizacje. Nagrody są przyznawane właścicielowi, generalnym wykonawcom, architektom, inżynierom i wykonawcom każdego projektu w celu docenienia doskonałości ich pracy.

Warunki konkursu

Nagrody konkursu „European Steel Design Awards” przyznawane są przez ECCS co dwa lata, w celu promowania projektowania i stosowania stali w architekturze i budownictwie w Europie. Nagrody są dostępne dla obiektów zaprojektowanych lub wyprodukowanych w krajach będących pełnoprawnymi członkami ECCS (full member). Projekty konstrukcji stalowych zlokalizowane poza krajem członkowskim są kwalifikowane, jeżeli zostały zrealizowane przez członka Krajowej Izby Konstrukcji Stalowych będącej pełnoprawnym członkiem ECCS. Stosowną kwalifikacje konkursową mogą uzyskać zarówno nowe budynki, jak również projekty renowacyjne (modernizacje, rozbudowy lub rekultywacje). Zgłoszenia do konkursu rozpatruje się w następujących 4 fazach:

Faza 1 – Krajowe Stowarzyszenie ocenia status projektu zgodnie z wymienionymi kryteriami, aby wybrać najlepsze zgłoszenia, które zostaną przesłane do ECCS. Projekt powinien:

  • Posiadać międzynarodowy uznawany standard.
  • Być wyjątkowej jakości w swojej architekturze, strukturze i konstrukcji.
  • Powinien eksponować zalety stali w budownictwie, produkcji, gospodarce i architekturze.
  • Przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju.
  • Powinien być odpowiednim reprezentantem konstrukcji stalowej i pełnić funkcję instrumentu dydaktycznego.

Faza 2 – Komitet Doradczy ECCS Awards zatwierdza jedynie procedurę i kryteria ECCS Steel Design Awards

Faza 3 – Międzynarodowe Jury ECCS ocenia zgłoszenia, które zostały zatwierdzone przez Komitet Doradczy. Wybierany jest zwycięzca, który otrzymuje nagrodę ECCS Steel Design Award of Excellence. Zwycięzca wybierany jest spośród nominowanych, którzy otrzymali nagrodę ECCS Steel Design Award of Merit.  Wybierani są kandydaci do publicznego głosowania. W raporcie z oceny projektów zamieszcza się wyjaśnienia uzasadnienia wyboru oraz cytaty dotyczące zwycięskich projektów.

Faza 4 – Właściciel nagrody Popular Award jest zdeterminowany do wzięcia udziału w głosowaniu publicznym.

Szczegółowa specyfikacja konkursu znajduje się na stronie ECCS-u przed każdym rozpoczęciem tego wydarzenia.

European Steel Design Awards

Międzynarodowe jury w składzie: Jørn Nielsen, Danish Steel Institute, ECCS PresidentLasse Kilvær, Przewodniczący Komitetu ds. Nagród i Architektury, reprezentujący PMB – Norwegia, Luciano Lazzari, architekt, przewodniczący Rady Architektów w Europie – Włochy, Ulrik Støttrup-Andersen, dyrektor techniczny Rambøll, inżynier budownictwa – Dania, Michael Krarup, architekt Gottlieb Paludan – Dania, Sophie Delair, kierownik ds. Komunikacji w ECCS,  spośród w nadesłanych nadesłanych prac konkursowych  wybrało 11 projektów.

Nagroda główna – Murat Karamanci Student Center

Jury postanowiło przyznać główną nagrodę dla projektu wielofunkcyjnego budynku gastronomicznego, którego układ konstrukcyjny nie odznaczał się zbytnią złożonością i przepychem, lecz prostotą i czystością formy. Szczególnym motywem przyznania nagrody jest aspekt społeczny, jaki spełnia wybudowany obiekt. Nagrodzony obiekt znajduje się w Turcji, na terenie uczelni Robert College, jednej z najstarszych amerykańskich akademickich instytucji znajdujące się poza terenem USA. Uczelnia znajduje się w obszarze położonym nad Cieśniną Bosfor, objętym strefą konserwatorską, gdzie zabronione jest wznoszenie nowych budynków ze względu na historyczne prawo ochrony tych obiektów. Ponieważ zrealizowany obiekt znajduje się w bardzo naturalnym środowisku, a także posiada historyczne sąsiedztwo, zespolenie budynku z otaczającą przestrzenią przy zachowaniu zalet zakładanej funkcjonalności było jedną z ważniejszych decyzji projektowych. Podstawowym założeniem władz uczelni było stworzenie obiektu, który miał przekształcić życie wewnątrz kampusu spełniając rolę nie tylko obiektu gastronomicznego, ale także punktu spotkań dla studentów oraz instruktorów. Nowo powstały budynek powstał w wyniku przekształcenia istniejącej sali gimnastycznej na lokal gastronomiczny. Architekci postanowili pozostawić istniejącą konstrukcję membrany dachowej, która pierwotnie miała być usunięta.

TURCJA: Murat Karamanci Student Center

Wykonawca: Algan Celik

Została ona poddana recyklingowi oraz dokonano jej wzmocnienia. W celu podparcia antresoli, wprowadzono dodatkowe słupy zamocowane do podłogi oraz istniejącej konstrukcji ramy przestrzennej. Po stronie zewnętrznej poszycia dachu wykonanego z płyt poliwęglanowych, wprowadzono drugą warstwę poszycia w postaci układu naprężonych arkuszy metalowych, którym nadano triangulacyjny kształt w celu polepszenia stabilizacji układu konstrukcji przekrycia. Nowa przeźroczysta fasada tworzy uderzającą estetykę w dzień i w nocy, dając nową jakość i połączenie między naturalną a wewnętrzną przestrzenią.

Jury w uzasadnieniu swojego wyboru podkreśla inteligentny sposób przeprojektowania i ponowne wykorzystanie istniejącej struktury. Doceniono także uwzględnienie implikacji ustawodawczych oraz nadanie funkcji instrumentu dydaktycznego, upraszczając i redukując przez to funkcjonalne programy wewnętrzne.

Pierwsza nagroda publiczna – Burj Al Arab Terrace

Mobilizacja głosujących z Bliskiego Wschodu sprawiła, że laureatem nagrody publiczności został Fiński projekt w Dubaju, Burj Al Arab Terrace. Projekt jest luksusową wyspą o powierzchni 10 000 m² wykonaną ze stali i wspartą na palach, stworzony jako rozbudowa znanego już na całym świecie 7-gwiazdkowego hotelu Burj Al Arab.

FINLANDIA: Burj Al Arab Terrace

Wykonawca: Admares Ltd.

Unikalna koncepcja uznana jako pierwsza tego typu w projektowaniu hoteli kurortowych. Projektanci pomieścili tu 32 kabiny plażowe, 400 leżaków, 2 baseny, restaurację i bar. Obiekt będzie się nazywał Burj North Deck. Zaprojektowany w Finlandii z myślą o wysokich standardach ochrony środowiska, podzielony na sześć stalowych sekcji o całkowitym ciężarze ok. 5000 ton, został posadowiony na 90 palach, które zainstalowano w dnie morskim w Zatoce Perskiej. Sprefabrykowane segmenty platformy zostały dostarczone transportem morskim z Finlandii przez Kanał Sueski do Dubaju. Pokład został zaprojektowany na zamówienie morskich ekspertów z firmy Admares, stoczni, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości statków wycieczkowych i jachtów. W ocenie inwestora, Nort Deck ma być prawdziwym odzwierciedleniem ambicji Dubaju, aby zapewnić najbardziej wyjątkowe doświadczenia dla gości odwiedzających Dubaj. Hotel, który słynie z przekraczania granic projektowania architektonicznego i luksusowych usług, odsłania pierwsze miejsce w branży hotelarskiej z przełomową kombinacją kreatywnego projektowania morskiego, genialnej inżynierii i przyjaznego dla gości otoczenia.

W kategorii European Steel Design Awards of Merit nagrodzono projekty, które przedstawiono na zdjęciach poniżej.

AUSTRIA: Oasis of the Light – The Dome of the Louve Abu Dhabi

Wykonawca: JV Arabtec, Oger Abu Dhabi, San Jose Waagner-Biuro Stahlbau AG, Vienna

 

CZECHY: Bolt Tower in Ostrava-Vitkovice

Wykonawca: Hutní montáže, a.s., Mija-Menmark, s.r.o, Ingsteel spol. s r.o

 

DANIA: Amager Bakke

Wykonawca: Züblin Stahlbau GmbH

 

FRANCJA: Bordeaux Stadium

Wykonawca: Fayat Metal: Entreprise Castel & Fromaget

 

NIEMCY: Sartorius Building 13

Wykonawca: Stahl Verbundlau GmbH, Haslinger Stahlbau GmbH

 

HOLANDIA: Atrium in Office Complex De Resident

Wykonawca: Heijmans

 

NORWEGIA: Kimen Kulturhus

Wykonawca: Skanska Stålffabrikk

 

 

SZWECJA: Odenplan

Wykonawca: Smederna

 

PORTUGALIA: Museum of Art, Architecture and Technology

Wykonawca: Bysteel, S.A.

Przyznano 3 nagrody dla studentów w ramach konkursu Student Awards. Nagrodzeni zostali wyróżnieni za swoje zainteresowanie i oraz czas poświęcony na doskonalenie wiedzy o projektowaniu konstrukcji stalowych. Zwycięzcami konkursu Student Awards 2017 są:

Jakob Grave (Krumer Steg) – NIEMCY

Anders Haagaas Grinde – NORWEGIA

Bilal Torğul, İdris Demirli, Ümit Nurullah Yürük & Abdüsselam Şahin – TURCJA

Patrząc przekrojowo na wszystkie nagrodzone projekty, obserwuje się duże zróżnicowanie pod kątem formy, ale także stosunkowo dużej rozpiętości poniesionych środków finansowych na realizacja projektów.  Pocieszającym jest więc fakt, że laureatem nagrody może zostać projekt, którego podziw nie wynika z wielkości i przepychu, lecz z głębokich przemyśleń twórców projektu.

Nagrody ECCS stwarzają niepowtarzalną okazję promocji, nie tylko poszczególnych projektantów, ale przed wszystkim producentów i wytwórców, przedstawicieli krajowego przemysłu konstrukcji stalowych.

Krzysztof Ostrowski

Prezes Zarządu

MTA Engineering Sp. z o.o.