Polska Izba Konstrukcji Stalowych

Podstawowym celem działania PIKS jest promocja, reprezentacja oraz ochrona interesów i kształtowanie pozytywnego wizerunku firm członkowskich Izby.

  • English
  • Polski

Podsumowanie Targów BUDMA 2022 – najważniejszego spotkania branży budowlanej

30-tej, jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, towarzyszyła ekspozycja Targów Maszyn Budowlanych oraz Materiałów i Technologii dla  Budownictwa Infrastrukturalnego INTERMASZ/ INFRATEC, a także branży kominkowej i kamieniarskiej. Od 1 do 4 lutego, na łącznej powierzchni 36 000 m2, swoją ofertę zaprezentowało ponad 350 firm z 21 krajów.

Pośród tysięcy profesjonalistów goszczących w Poznaniu, silną, jak co roku, grupę stanowili kupcy z najważniejszych sieci i grup zakupowych materiałów budowlanych z 17 państw, którzy w ramach Programu Hosted Buyers pojawili się na BUDMIE już po raz dziewiąty.

BUDMA to tradycyjne miejsce prezentacji licznych rynkowych premier, przygotowanych przez producentów specjalnie na targi. Warto zwrócić uwagę na te spośród nich, które zyskały uznanie ekspertów i zostały wyróżnione najbardziej rozpoznawalną polską nagrodą za innowacyjność –  Złotym Medalem Grupy MTP. Spośród zgłoszonych do wyróżnienia produktów, Sąd Konkursowy wyłonił 26 laureatów. Są wśród nich rozwiązania technologiczne wyróżniające się dbałością o aspekty środowiskowe, zaskakującą funkcjonalnością, a także wyjątkowym designem. 6 wystawcom BUDMY, którzy w najbardziej spektakularny sposób pogodzili wizję stoiska ze strategią marketingową swojej firmy, przyznano nagrodę Acanthus Aureus.

Szczególne miejsce w programie BUDMY zajęło dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A. Motywem przewodnim Forum była „OdNowa” jako nowe spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto.  Zaproszeni goście dyskutowali o trosce o przyjazne budownictwo, funkcjonalne planowanie, która towarzyszy odpowiedzialnym architektom,  poszukującym inspiracji również w istniejącej zabudowie i odważnie sięgającym po nowe rozwiązania z poszanowaniem tradycji.  W dyskusjach o przestrzeni bez budowania, rewitalizacji czy renowacji istniejącej tkanki miejskiej, obszarów użyteczności publicznej, miast i ich dzielnic uczestniczyli wybitni architekci, socjologowie, samorządowcy i badacze architektury, jak: Jerzy Szczepanik-Dzikowski z Markiem Moskalem z Pracowni JEMS Architekci, Huberta Trammera – znany uczestnik Okrągłego Stołu Europejskiego Bauhausu czy Jakub Szczęsny – twórca m.in. słynnego Domu Kereta w Warszawie.. W debatach o przemianie materii,  transformacji, przebudowie i renowacji oraz rewitalizacji przestrzeni średnich i małych dyskutowali z kolei: Oskar Grąbczewski, Jakub Głaz, Monika Arczyńska, Filip Springer, Agata Stanisz, Maciej Frąckowiak, Bartosz Jarosz, Jakub Szczęsny, Małgorzata Tomczak oraz Arkadiusz Ptak.

Jak i na poprzednich edycjach, tak i tym razem nie mogło zabraknąć stref interaktywnych pokazów, warsztatów i szkoleń dla fachowców. Liczne warsztaty, pokazy, szkolenia oraz egzaminy mistrzowskie przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zgromadziły dziesiątki uczestników i tłumy widzów. Już od pierwszego dnia targów mogliśmy zobaczyć najlepszych, młodych dekarzy „w akcji” – swoje niezwykłe umiejętności prezentowali podczas finałów pierwszych Międzyszkolnych Zawodów Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Z kolei w ramach promocji parkieciarstwa i kształcenia w zawodzie „parkieciarz” zobaczyć mogliśmy zmagania uczniów szkół zawodowych podczas egzaminu na dyplom czeladnika. Towarzyszącą egzaminom ekspozycję firm dopełniły prezentacje, wykłady specjalistów i ekspertów, którzy zaprezentowali najświeższe trendy w designie, a także otwarte szkolenie dla rzeczoznawców.

Już teraz serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 31. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 r. W przyszłym roku, w tym samym terminie odbędą się Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad Windoor-tech.